Τετάρτη 22 Ιαν 2020
Για να μπορείτε να δείτε τα Private Picks Sistimatakias κάντε τώρα ΕΓΓΡΑΦΗ στην ιστοσελίδα μας !

Τέννις Australian Open Day 4

Australian Open Day 4Φτάσαμε αισίως στην τέταρτη μέρα του Όπεν με τα πράγματα να πηγαίνουν σαφώς καλύτερα μετά την πολύ απογοητευτική πρεμιέρα. Πάμε να δούμε και τις σημερινές επιλογές.

Πρώτη επιλογή για σήμερα που έκανε τεράστια εντύπωση είναι από το ματς Zverev-Tiafoe. Δύο από τους παίκτες που ανήκουν στη NextGen ομάδα, αυτή δηλαδή που λογικά θα κυριαρχήσει στο μέλλον αντιμετωπίζουν ο ένας τον άλλον για πρώτη στην καριέρα τους ο ένας τον άλλον και στα μάτια μου θα είναι μια πραγματική μάχη. Μπορεί ο ένας να βρίσκεται στο no 24 της παγκόσμιας κατάταξης και ο άλλος στο 108 αλλά όταν δύο πιτσιρικάδες που γνωρίζονται από τα junior levels αναμετρώνται η κατάταξη δεν παίζει ρόλο. O Zverev ήδη τα βρήκε σκούρα στον πρώτο γύρο απέναντι στον Haase, καθώς χρειάστηκε να επιστρέψει από 2-1 στα σετ και break κάτω στο 4ο για να πάρει τη νίκη ενώ ο Tiafoe έδειξε μεγάλη ωριμότητα στη νίκη απέναντι στον Kukushkin κερδίζοντας με 3-1 και συνέχισε τις καές εμφανίσεις των προκριματικών. Στα μάτια μου το ματς αυτό δε θα είναι εύκολο για τον Γερμανό ο οποίος μάλιστα σε επίπεδο Grand Slam έχει καταγράψει μόλις μία καθαρή νίκη με 3-0 (απέναντι στον μέτριο Mathieu) ενώ οι υπόλοιπες 6 νίκες του είναι μισές στα 4 και μισές στα 5 σετ. Σύμφωνα με όλα τα παραπάνω ένα σετ κατά τη γνώμη μου θα το κερδίσει ο Tiafoe και το +2.5 sets υπέρ του πληρώνει στο 1.75 στον stoiximan. Θα πήγαινα με 40 μονάδες εδώ αλλά επειδή η μπάνκα μας είναι χαμηλά θα πάρω το σχεδόν ίδιο στοιχήμα των over 3.5 σετ στο ματς (δεν πιστεύω να κερδίσει 3-0 ο Αμερικανός) που δίνεται στο ψηλότερο 1.91 και θα κρατήσω λίγο πιο χαμηλό το ποντάρισμα.

Επόμενη επιλογή θα είναι ο δικός μας Μάρκος Παγδατής απέναντι στον Nadal. Στον πρώτο γύρο ο Κύπριος είχε ουσιαστικά διαλύσει τον Youzhny πριν αυτός αποσυρθεί από τον αγώνα ενώ ο Nadal παρά την καθαρή νίκη απέναντι στον Mayer έδειξε πολλά προβλήματα στο παιχνίδι του με μεγάλο αριθμό αβίαστων λαθών και πολλές χαμένες ευκαιρίες για break. Οι παίκτες έχουν συναντηθεί 9 φορές στο παρελθόν με τον Nadal να κερδίζει 8-1 στις νικές αλλά μόλις 3 από τις 8 νίκες ήρθαν με 2-0 σετ γεγονός που δείχνει οτι ο Παγδατής δυσκολέυει πάντα τον Ισπανο στις αναμετρήσεις τους. Αν συνυπολογίσουμε το γεγονός οτι παίζουν στη βραδινή session που δεν έχει ζέστη και η υγρασία σε συνδυασμό με το αργό γήπεδο και τις μαλακές μπάλες κάνουν τα σπιναριστά χτυπήματα του Nadal πολύ λιγότερο επικίνδυνα (δηλώσεις του Verdasco για τις πολύ αργές συνθήκες που δεν ευνοούν τους επιθετικούς παίκτες μπορείτε να βρείτε με λίγο ψάξιμο), αλλά και την τρελή υποστήριξη του κοινού σε έναν από τους πιο αγαπημένους του παίκτες, τότε τα 8.5 games handicap είναι αρκετά υπέρ του.

Αυτά τα δυο για σήμερα όσον αφορά την μπάνκα και παρακάτω θα γράψω κάποια ματς για όσους θέλουν να ασχοληθούν είτε στο live είτε σε κάποιο παρολάκι.Αποφεύγω τα ματς των Gasquet, Simon, Dimitrov, Bautista-Agut και Djokovic που αν έχουν όρεξη μπορούν να κάνουν πλάκα στους αντιπάλους τους και να βγαλουν και τα handicap και πάω στο ματς του Ferrer με τον Escobedo. Δεύτερη straight sets νίκη δεν περιμένω να κάνει ο Ισπανός και ο Escobedo με το δυνατό του σερβίς μπορεί να κάνει αρκετή ζημιά σήμερα ενώ στην προχθεσινή αναμετρηση με τον Medvedev τα πήγε περίφημα απέναντι σε έναν παίκτη που έχει ίδιο στυλ παιχνιδιού με τον Ferrer. Το +2.5 sets ή το οβερ 3.5 θα μπορούσε να είναι μια καλή επιλογή εδώ. Στο ματς του Carreno-Busta με τον Edmund πιστεύω η αγορά παρασύρθηκε πάρα πολύ και έχει φτάσει ο Edmund να δίνεται φαβορί. Για μένα στην καλύτερη είναι 50-50 το ματς για να μην πω φαβορί ο Ισπανός, οπότε πραξτε ανάλογα. Τέλος ο Karlovic μετά το μαραθώνιο ματς απέναντι στο Zeballos έχει μικροενοχλήσεις στην πλάτη και ο Whittington με τη βοήθεια του κοινού θα μπορέσει να τον κοντράρει σήμερα. Εναλλακτικά χάντικαπ ή οβερ σε αυτό το ματς δίνονται σε διάφορους εδώ ή ξένους book οπότε είναι και αυτό μια επιλογή για όποιον θέλει.