Δευτέρα 18 Νοε 2019
Για να μπορείτε να δείτε τα Private Picks Sistimatakias κάντε τώρα ΕΓΓΡΑΦΗ στην ιστοσελίδα μας !

Τέννις Δυάδα που δύσκολα θα σπάσει!

Δυάδα που δύσκολα θα σπάσει!Thiem - Del Potro το πρώτο ματς του σημερινού προγράμματος στους άντρες για τον γύρο των 16. Δικαιολογημένα φαβορί ο Delpo που μετά την επιστροφή τους στην αγωνιστική δράση έχει πάιξει πάρα πολύ καλά και δείχνει έτοιμος να επιστρέψει στο top10 ενώ είναι και ο μοναδικός που φαίνεται να μπορεί να κερδίσει αυτή την περίοδο τον Djokovic. Οι έως τώρα αντίπαλοί του ήταν στο επίπεδο και τη φόρμα του Thiem αυτή την περίοδο και ο Αργεντίνος δεν έδειξε σε καμία περίπτωση να ανησχυσεί απέναντί τους, έχοντας κερδίσει 9 σετ χωρίς να χάσει κανένα. Από την άλλη ο Thiem φαίνεται λίγο μπουκωμένος από τα πολλά τουρνουά που έπαιξε στα μέσα της σεζόν, έχει πέσει λίγο η απόδοσή του και αυτό φαίνεται στα αποτελέσματά του τα τελευταία τουρνουά. Μάλιστα παραλίγο να χάσει στον πρώτο γύρο από τον Millman καθώς βρισκόταν 2-1 set και break κάτω αλλά κατάφερε να το γυρίσει. Πιστεύω πως σε αυτό το ματς ο Delpo θα είναι ο νικητής, τον κέρδισε πριν μερικούς μήνες στη Μαδρίτη σε χώμα και μπορεί να το ξανακάνει εξίσου εύκολα και σήμερα. Το κοινό θα είναι επίσης με το μέρος του Αργεντίνου, που πήρε τον τίτλο εδώ το 2009 και θέλουν να τον ξαναδούν να φτάνει τόσο μακρύα και φέτος (στο ματς με τον Ferrer είχε τρομερή υποστήριξη από τους Αμερικάνους, ειδικά στο 1ο σετ που έχανε 5-2).

Θα συνδυάσουμε το παραπάνω ματς με ένα διπλό και το πρώην No1 ζευγάρι στον κόσμο, τους Rojer-Tecau. Το δίδυμο είχε μία απίστευτη χρονιά πέρσι αλλά έδειξε αρκετά ντεφορμέ από την αρχή της χρονιάς με κάποιες κακές εμφανίσεις και αναπάντεχες ήττες. Βρίσκονται στο Νο5 του ταμπλό και στους πρώτους δύο γύρους έχουν δείξει ήδη τις διαθέσεις τους χάνοντας μόνο 8 συνολικά games στα 2 ματς που έχουν δώσει. Σήμερα αντιμετωπίζουν τους Qureshi-Linstedt με εμφανή αδύναμο κρίκο τον Qureshi στην 4άδα αυτή και πιστεύω δε θα αντιμετωπίσουν ιδιαίτερο πρόβλημα. Οι Rojer-Tecau είναι αρκετά επιθετικοί παίκτες, σερβίρουν μέχρι τώρα τρομερά και στο US OPEN και στο Cincinnati έτρωγαν break μόνο με αίτηση! Από την άλλη οι αντίπαλοι είναι αρκετά κατώτεροι από τη γραμμή του σερβίς και ειδικά στο σερβίς του Qureshi θα έχουν ευκαιρία οι δικοί μας να πάρουν κάποια games εύκολα. Έχοντας κάνει 7 breaks στα 2 πρώτα τους ματς πιστεύω πως κάτι αντίστοιχο θα κάνουν και σήμερα!